Jak napisać odpowiedz na pozew o rozwód? | Kancelaria adwokacka z Poznania

Dostałeś pozew o rozwód? Nie wiesz co zrobić? W tym artykule krok po kroku przedstawię, czego może domagać się pozwany w sprawie o rozwód, a także jak powinien zareagować i co powinno znajdować się w odpowiedzi na pozew.

Małżonek pozwany w sprawie o rozwód, często dowiaduje się o żądaniach swojego męża czy żony właśnie z pozwu doręczonego przez sąd. Sąd dodatkowo informuje o terminie wyznaczonej rozprawy oraz zobowiązuje pozwanego do zajęcia stanowiska w określonym terminie. Zazwyczaj wyznacza w tym celu 14 lub 21 dniowy termin. Warto zachować kopertę, aby adwokat, do którego się zgłosisz wiedział kiedy mija termin na wykonanie zobowiązania. Jeśli składasz odpowiedź samodzielnie pamiętaj, że termin ten liczy się od dnia następnego po dniu odebrania przesyłki. Przy obliczaniu terminu, należy uwzględnić również niedziele i dni świąteczne. Jeśli np. pozwany otrzymał pozew w dniu 26 marca 2020 r. (czwartek) i sąd wyznaczył 14 dni na sporządzenie odpowiedzi to termin na jej złożenie mija w dniu 9 kwietnia 2020 r. (czwartek). Dochowanie tego terminu jest niezwykle ważne z punktu ochrony interesów klienta. To właśnie w odpowiedzi na pozew małżonek zobowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia swojego stanowiska oraz dowodów na jego poparcie.

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika adwokata czy radcy prawnego pamiętaj, aby szybko umówić się na spotkanie. Jest to bardzo ważne, ponieważ adwokat będzie miał więcej czasu na zapoznanie się z twoim stanowiskiem i sporządzenie odpowiedzi. Ponadto może się okazać, że konieczne będzie zebranie niezbędnych dokumentów, które będą dowodami w sprawie.

To w odpowiedzi na pozew strona pozwana po raz pierwszy ma możliwość przedstawienia swojego stanowiska w sprawie i odniesienia się do twierdzeń swojego małżonka. Jeśli pozwany zgadza się z twierdzeniami małżonka to odpowiedź na pozew ograniczy się do wyrażenia zgody na rozwód. Ponadto w takim przypadku należy zwięźle przedstawić okoliczności związane z rozkładem małżeństwa. Pozwany może też nie chcieć rozwodu lub kwestionować żądania i twierdzenia wskazane w pozwie. W takim przypadku  swoje stanowisku musi wyczerpująco uzasadnić, a także przedstawić na tę okoliczność odpowiednie dowody, np. świadków, dokumenty, nagrania, itd.

Przedstawienie swojego stanowiska w sprawie jest bardzo ważne, może się bowiem okazać, że odpowiedź na pozew będzie stanowiła ku temu jednaną możliwość w toku całego postępowania. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego to sąd decyduje czy i w którym momencie strony mogą składać pisma procesowe w toku postępowania. Co do zasady wszystkie twierdzenia i dowody powinny zostać przedstawione w pierwszym piśmie procesowym.

Co powinno znaleźć się w odpowiedzi na pozew?

Wszystko zależy od tego czy małżonek pozwany chce czy też nie chce rozwodu. Ponadto jeśli strony mają dzieci w odpowiedzi na pozew należy odnieść się do kwestii związanych z alimentami, władzą rodzicielską oraz kontaktami.

1. Małżonek pozwany nie chce rozwodu.

Jeśli małżonek pozwany nie chce rozwodu, ponieważ jego zdaniem nadal istnieją szanse na uratowanie małżeństwa, to może złożyć wniosek o oddalenie powództwa.

W takim przypadku warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o przeprowadzenie mediacji. Mediator może zwiększyć szansę małżonków na ich pogodzenie się. Nawet jeśli strony są zdania, że rozwód to jedyna możliwość, warto  spróbować mediacji. Spotkania z mediatorem stwarzają korzystne warunki do polubownych ustaleń dotyczących alimentów lub kontaktów z dziećmi. Mediator na takich spotkaniach wyjaśnia punkt widzenia obu stron. Dołoży także wszelkich starań, aby małżonkowie porozumieli się w najbardziej spornych kwestiach. Spotkania z mediatorem mogą przyczynić się do szybszego zakończenia postępowania rozwodowego.

2. Małżonek pozwany również chce się rozwieść.

Jeśli pozwany wyraża zgodę na rozwiązanie małżeństwa to powinien określić, czy domaga się rozwodu z orzeczeniem o winie czy bez orzekania o winie. Sąd na zgodny wniosek stron może odstąpić od ustalania winy jednego lub obu małżonków co znacznie przyspieszy postępowanie. Jeśli jednak pozwany chce rozwodu z winy drugiego małżonka to musi wskazać na czym polega wina i przedstawić na poparcie swoich twierdzeń stosowne dowody.

3. Alimenty.

W przypadku alimentów warto ustosunkować się do kosztów utrzymania dzieci podanych przez powoda. Być może koszty te są zaniżone lub zawyżone. Sąd będzie  oczekiwał również przedstawienia obecnej sytuacji majątkowej i zarobkowej pozwanego. Do odpowiedzi na pozew należy dołączyć zaświadczenie o zarobkach, zeznania podatkowe za ubiegły rok oraz zestawienie bieżących wydatków. Pozwany  powinien  też wskazać jakie koszty ponosi np. w związku ze spłacanymi kredytami.

4. Władza rodzicielska

W odpowiedzi na pozew należy wskazać w jaki sposób winna zostać uregulowana władza rodzicielska. Pozwany może domagać się pozostawienia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom albo jednemu z nich. Trzeba też uzasadnić swoje stanowisko. Co do zasady sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom. W szczególności jeśli rodzice przedstawią pisemne porozumienie w tym zakresie. Jeśli jednak wymaga tego dobro dziecka sąd może powierzyć ją jednemu z nich, ograniczając przy tym władze drugiego do współdecydowania o najważniejszych sprawach dzieci. Dzieje się tak kiedy rodzice są skłóceni i nie są w stanie porozumieć się w najistotniejszych sprawach związanych z opieką i wychowaniem.

5. Kontakty z dziećmi.

Pozwany może złożyć w odpowiedzi na pozew wniosek o nieorzekanie w zakresie kontaktów z dziećmi. Dzieje się tak najczęściej, gdy dzieci są już nastolatkami i same ustalają daty spotkań z drugim rodzicem. Jeśli jednak dzieci są małe i istnieje obawa, że drugi rodzic może utrudniać kontakty należy przedstawić swoją propozycję, co do spotkań z nimi. W zależności od tego w jaki sposób rodzic chce mieć uregulowane kontakty (wąsko czy szeroko) należy wskazać w jakie weekendy mają odbywać się kontakty. Mogą się one odbywać również w dowolny dzień tygodnia. Warto wskazać swoją propozycję co do kontaktów w wakacje letnie i ferie zimowe. Zazwyczaj są one dzielone po połowie pomiędzy rodzicami. Nie należy zapominać też o świętach oraz długich weekendach takich jak majówka. Jeśli rodzice są bardzo skonfliktowani to dobrze jest wskazać również propozycje uregulowania dni związanych z urodzinami dziecka, rodzica, Dniem Babci i Dziadka, Matki i Ojca. Z całą pewnością kompleksowe uregulowanie kontaktów pomoże uniknąć późniejszych nieporozumień.

Zdarza się, że rodzice chcą również uregulowania kwestii związanych z kontaktami telefonicznymi z synem, czy córką. W zależności od sytuacji warto się nad tym zastanowić.

W przypadku kiedy rodzice mają odmienne stanowiska co do opieki i kontaktów przydatna może okazać się opinia psychologiczna lub I Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. W opinii biegli określają, który z rodziców ma lepsze predyspozycje do sprawowania władzy rodzicielskiej. W przypadku konfliktów związanych z uregulowaniem kontaktów specjaliści po przeprowadzeniu badań określą również jak ich zdaniem winny zostać określone kontakty jednego z rodziców. Biegli biorą przy tym pod uwagę przede wszystkim dobro małoletnich. Wniosek o sporządzenie opinii należy zgłosić w piśmie.

Czy sąd może oddalić pozew o rozwód?

Należy pamiętać, że Sąd może oddalić pozew o rozwód. To znaczy, że małżonkowie nie uzyskają rozwodu. Dzieje się tak, gdy na skutek przeprowadzonego postępowania dowodowego okaże się, że nie występują przesłanki do orzeczenia rozwodu. Sąd oddali powództwo również,  gdy dojdzie do wniosku, że rozwód jest sprzeczny z dobrem małoletnich dzieci albo zasadami współżycia społecznego. O ile pojęcie sprzeczności z dobrem małoletnich dzieci zapewne dla większości jest zrozumiałe tak sprzeczność z zasadami współżycia społecznego może rodzić wątpliwości. 

Pojęcie zasad współżycia społecznego jest nieostre. Nie ma katalogu, który określałby czy dane zachowanie jest sprzeczne z tymi zasadami. Sprzeczność należy badać na podstawie konkretnej sytuacji małżonków. Sąd Najwyższy wskazał, że przesłanką sprzeczności rozwodu z zasadami współżycia społecznego może być sytuacja, kiedy jedno z małżonków jest nieuleczalnie chore i wymaga opieki materialnej oraz moralnej współmałżonka, a rozwód stanowiłby dla niego rażącą krzywdę̨.

Co do zasady orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne jeśli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Sąd rozwiąże małżeństwo tylko jeśli drugi małżonek wyrazi na to zgodę. Rozwód może jednak zostać orzeczony jeśli sąd dojdzie do przekonania, że odmowa zgody drugiego małżonka jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Dzieje się tak jeśli jeden z małżonków mieszka z nowym partnerem, z którym ma dzieci.

Dowody na poparcie twierdzeń zawartych w odpowiedzi na pozew.

Wszystkie twierdzenia zawarte w odpowiedzi na pozew należy poprzeć stosownymi dowodami. Jest to ważne, szczególnie wtedy kiedy przedstawione przez pozwanego stanowisko jest odmienne niż stanowisko wskazane w pozwie. Należy zatem złożyć wniosek o przeprowadzenie dowodów np. z zeznań świadków – którzy potwierdzą przytoczone w odpowiedzi na pozew okoliczności, załączyć dokumenty, nagrania itd.

Formalności – odpowiedź na pozew o rozwód Poznań.

Odpowiedź na pozew należy wysłać bezpośrednio do sądu wraz z odpisem dla drugiej strony. Jeśli strony zamieszkują w Poznaniu będzie to Sąd Okręgowy w Poznaniu. Odpis jest to kopia pisma i załączników jakie składamy do sądu. To znaczy, że odpowiedź na pozew składamy w dwóch jednakowych egzemplarzach. Jeśli pozwany korzysta z usług adwokata lub radcy prawnego, pełnomocnik dopełni za niego wszelkich formalności.

Sprawy rozwodowe są skomplikowane i w dużej mierze zależą od indywidualnej sytuacji małżonków. Trudno więc przedstawić uniwersalne zasady, które sprawdzą się w każdej sprawie. Powierzenie sprawy dobremu adwokatowi może ułatwić spokojne przeżycie tego trudnego okresu, a także dać pewność, że żadna ważna dla sprawy okoliczność nie zostanie pominięta.

Katarzyna Wajs adwokat rozwodowy Poznań

|Kancelaria Adwokacka z Poznania

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *