Rozwód bez orzekania o winie przynosi małżonkom wiele pozytywnych korzyści. Co prawda wymaga od nich współdziałania. Małżonkowie winni bowiem wypracować wspólne stanowisko w sprawie. Jest to często utrudnione z uwagi na wzajemną niechęć do siebie. Takie rozwiązanie pomaga jednak uniknąć trudnego i długotrwałego procesu sądowego. Ponadto strony nie będą musiały wyjawiać przed Sądem intymnych szczegółów wspólnego pożycia. Nie będzie też konieczności powoływania świadków. Tym samym angażowania rodziny i znajomych w postępowanie sądowe. Jakie są zatem plusy rozwodu bez orzekania o winie?
Korzyści rozwodu bez orzekania o winie: szybciej uzyskasz rozwód.
Rozwód bez orzekania o winie jest dużo szybszy. Nie ma bowiem konieczności przeprowadzenia postępowania dowodowego. Jeśli nie ma małoletnich dzieci Sąd może ograniczyć je do przesłuchania stron. Najczęściej odbywa się jedna lub dwie rozprawy. Tym samym rozród może zostać orzeczony nawet w kilka miesięcy od dnia złożenia pozwu.
Sprawa o rozwód z orzeczeniem o winie może trwać nawet kilka lat. Małżonek, którego w pozwie rozwodowym obarcza się winą za rozkład małżeństwa, zazwyczaj próbuje przerzucić odpowiedzialność na drugą stronę. W tym celu powołuje wielu świadków. Prowadziłam kiedyś sprawę, w której małżonek winny powołał ponad 30 świadków. Wszystkich na okoliczność tego, że to nie on, a żona ponosi winę. Starał się również wykazać, że był dobrym mężem. Sąd co prawda nie chciał przesłuchać wszystkich świadków. Z przesłuchania dużej części z nich ostatecznie zrezygnował sam pozwany. Sprawa jednak i tak trwała ponad 3 lata w pierwszej instancji.
Korzyści rozwodu bez orzekania o winie: kulturalne rozstanie.
Często klienci decydują się na rozwód bez orzekania o winie bowiem chcą rozstać się kulturalnie. Ponadto taka forma rozwodu pomaga uniknąć wielu stresujących sytuacji. Dla większości osób wizyty w sądzie nie należą do przyjemnych, a każda rozprawa jest bardzo stresująca.
Korzyści rozwodu bez orzekania o winie: uniknięcie rozczarowania.
Rozwód bez orzekania o winie pomaga uniknąć rozczarowania. Fakt złożenia przez klienta wniosku o orzeczenie rozwodu z winy drugiego małżonka nie oznacza z automatu, że Sąd wyda taki wyrok. Po przesłuchaniu świadków oraz stron, a także po przeanalizowaniu pozostałych dowodów Sąd może uznać, że to Ty ponosisz winę za rozkład małżeństwa lub że obie strony są winne. Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Decydując się na rozwód z orzeczeniem o winie trzeba obiektywnie zastanowić się, czy drugi małżonek nie będzie miał Tobie nic do zarzucenia. Istotne są również dowody jakimi dysponujesz, a także te którymi dysponuje drugi małżonek.
Korzyści rozwodu bez orzekania o winie: lepsze relacje z byłym małżonkiem.
Kolejnym plusem rozwodu bez orzekania o winie jest szansa na lepsze relacje z byłym małżonkiem. Samo rozstanie i decyzja o rozwodzie jest bardzo trudna. Wiąże się ona z wieloma emocjami. Dodatkowe wnikanie w przyczyny rozstania na Sali sądowej, zazwyczaj prowadzi jedynie do eskalacji konfliktu. Dobre relacje pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami są istotne chociażby z uwagi na dobro ich dzieci. Byłym małżonkom łatwiej jest współpracować w zakresie sprawowania opieki nad nimi. Mniej jest również nieporozumień przy realizacji kontaktów.
Korzyści rozwodu bez orzekania o winie: zaoszczędzisz pieniądze.
Rozwód bez orzekania o winie jest znacznie tańszy. Jeśli decydujesz się na pełnomocnika niższe są też koszty zastępstwa adwokackiego, ponieważ ma on mniej pracy. Po orzeczeniu rozwodu nastąpi również zwrot połowy opłaty od pozwu.
Oczywistym jest, że zazwyczaj małżonkowie po rozstaniu nie zawsze są ze sobą zgodni, jeśli chodzi o formę rozwodu. W takich sytuacjach warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalisty, który wyjaśni najważniejsze kwestie prawne. Dobrze sporządzony pozew rozwodowy oraz gotowość podjęcia rozmowy z drugim małżonkiem może doprowadzić do wielu korzyści podczas postępowania rozwodowego.
Katarzyna Wajs adwokat rozwodowy z Poznania