Decyzję o rozstaniu z małżonkiem, z którym nie rzadko spędziło się większą część życia, nie jest łatwo podjąć. Osoby, które zdecydowały się na rozwód zapewne czują niepewność i zdezorientowanie. Bywają zagubione w nowej sytuacji. Niepewności wynika nie tylko podjęcia decyzji o radykalnych zmianach w życiu, ale również z nieznajomości przepisów prawa.
W tym artykule zawarłam najbardziej podstawowe informacje dotyczące postępowania rozwodowego. Mam nadzieje, że rozwieje chociaż część Państwa wątpliwości.
Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Sprawami rozwodowymi zajmują się Sądy Okręgowe. W przypadku osób mieszkających w Poznaniu i okolicach będzie to Sąd Okręgowy w Poznaniu przy ul. Stanisława Hejmowskiego 2.
Sąd Okręgowy w Poznaniu zajmuje się sprawami z obszarów właściwości Sądów Rejonowych w: Gnieźnie, Grodzisku Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Obornikach, Poznaniu, Szamotułach, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Wolsztynie i Wrześni. To znaczy, że wszystkie osoby zamieszkujące na obszarze właściwości wyżej wskazanych Sądów Rejonowych będą składały pozew o rozwód właśnie do Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Sąd Okręgowy w Poznaniu ma również dwa wydziały zamiejscowe w Pile i w Lesznie. W wydziale zamiejscowym w Lesznie będą rozpoznawane sprawy z obszarów właściwości Sądów Rejonowych w: Gostyniu, Kościanie, Lesznie i Rawiczu. W wydziale zamiejscowym w Pile będą rozpoznawane sprawy z obszarów właściwości Sądów Rejonowych w: Chodzieży, Pile, Trzciance, Wągrowcu i Złotowie.
Ile kosztuje rozwód w Poznaniu?
Opłata w sprawie o rozwód wynosi 600 zł. Należy ją uiścić na rachunek bankowy Sądu Okręgowego w Poznaniu – jeśli jest to sąd właściwy ze względu na Państwa miejsce zamieszkania. Jeśli zlecą Państwo prowadzenie sprawy pełnomocnikowi dodatkowo należy uiścić opłatę w wysokości 17 zł od złożonego pełnomocnictwa. Opłatę skarbową od pełnomocnictwa należy wpłacić na rachunek Urzędu Miasta w Poznaniu – Wydział Finansowy. Zasada jest taka, że opłatę skarbową uiszcza się w Urzędzie Miasta w miejscowości, w której składane jest pełnomocnictwo. Na przykład, jeśli osoba chcąca się rozwieść mieszka w Wolsztynie, to jej adwokat złoży pozew wraz z pełnomocnictwem do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Opłatę od pełnomocnictwa przeleje zatem na rachunek bankowy Urzędu Miasta w Poznaniu.
A co, jeśli kogoś nie stać na to, aby uregulować opłatę od pozwu o rozwód w wysokości 600 zł?
Taka osoba może ubiegać się o zwolnienie od kosztów w całości lub części. Wniosek o zwolnienie od kosztów najlepiej zawrzeć w pozwie załączając do niego oświadczenie, o którym mowa w art. 102 ustawy, o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z treścią tego przepisu zwolnienia od kosztów sądowych może domagać się osoba fizyczna, jeśli złoży oświadczenie o tym, że nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania sądowego bez uszczerbku dla siebie i swojej rodziny. Oświadczenie to należy złożyć za pomocą odpowiedniego formularza, który znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Formularz można znaleźć pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym
Nazwa formularza to „oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym”.
Sąd weryfikując wniosek oraz złożone oświadczenie może wezwać do jego uzupełnienia poprzez przesłanie dokumentów potwierdzających wysokość dochodów i wydatków. Sąd może np. poprosić o wydruk z konta bankowego za ostatnie kilka miesięcy lub o zaświadczenie o zarobkach. Jeśli wnioskodawca ma samochód, to o podanie roku produkcji oraz jego szacunkowej wartości, a także o inne informacje.
Sąd może zwolnić od kosztów postępowania w całości lub w części, albo negatywnie rozpoznać wniosek i odmówić zwolnienia. Wówczas wezwie osobę składająca wniosek do uiszczenia opłaty.
Ile kosztuje wynagrodzenie adwokata rozwodowego w Poznaniu?
Jest to wbrew pozorom trudne pytanie. Stawki są różne i zależą od wielu czynników. Dlatego trudno odpowiedzieć na to pytanie nie znając okoliczności konkretnej sprawy. Wysokość stawki adwokata rozwodowego zależy od oczekiwań Klienta. Przede wszystkim od tego, czy domaga się on rozwodu z winy drugiego małżonka. Rozwód z orzeczeniem o winie trwa dłużej i wymaga większego zaangażowania oraz dużego nakładu pracy. Istotne jest również to czy strony mają dzieci, czy też nie. Jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci to sąd dodatkowo musi zająć się kwestią opieki nad nimi, ustaleniem kontaktów oraz alimentów. Brak porozumienia pomiędzy rodzicami wpływa na wydłużenie procesu oraz wymaga więcej pracy.
Dopiero po ustaleniu oczekiwań klienta oraz opracowaniu indywidualnego planu działania można określić wysokość wynagrodzenia za prowadzenie sprawy.
Ile trwa sprawa o rozwód w Poznaniu?
Jest to kolejne trudne pytanie, na które nie ma precyzyjnej odpowiedzi. Mogę powiedzieć tylko – „to zależy”. Od czego? Na przykład od tego jak bardzo zapracowany jest sędzia, do którego trafi Państwa sprawa. Od tego czy strony wnoszą o rozwód z orzeczeniem o winie. Takie postępowanie jaku już pisałam jest dłuższe, ponieważ wymaga przeprowadzenia przez sąd postępowania dowodowego. Przesłuchiwani są świadkowie, zazwyczaj kilku lub nawet kilkunastu. W postępowaniu może zaistnieć potrzeba powołania dowodu z opinii biegłego. Sporządzenie opinii może trwać nawet kilka miesięcy. Zdarzają się sytuacje, kiedy sąd na wniosek strony lub z urzędu zwraca się do innych organów o przesłanie dokumentów niezbędnych do rozpoznania sprawy. Jeśli strony nie mogą się porozumieć w kwestiach związanych z małoletnimi dzieci często przeprowadzane jest badanie przez Zespół Sądowych Specjalistów. Ich zadaniem jest ustalenie, który z rodziców lepiej zaopiekuje się dziećmi lub jak powinny wyglądać kontakty z drugim rodzicem. Trzeba się jednak liczyć z oczekiwaniem na termin badania, a następnie na sporządzenie opinii.
Poza tym postępowanie przedłuża się, jeśli powód złożył pozew z brakami formalnymi. To znaczy, że nie zawarł w swoim piśmie wszystkich niezbędnych informacji lub złożył niekompletny pozew np. nie uiścił opłaty od wniosku czy przesłał wyłącznie kopię skróconego aktu małżeństwa zamiast oryginału. Wezwanie sądu do uzupełnienia tych braków, a następnie oczekiwanie na ich uzupełnienie może wydłużyć postępowania nawet o miesiąc lub dwa. Bywa też tak, że osoba wezwana do uzupełnienia braków nie sprosta wymaganiom i nie uzupełni ich we wskazanym przez sąd terminie. W takim przypadku sąd zwróci pozew i nie będzie zajmował się tą sprawą. Jeśli nie czują się Państwo na siłach, aby samemu poprowadzić swoją sprawę, polecam skorzystać z usług profesjonalisty.
Kolejną przyczyną przedłużania się postępowania jest nieznajomość przez powoda aktualnego adresu zamieszkania swojego małżonka. Co do zasady pozwanemu musi zostać doręczony pozew, aby sąd mógł zająć się sprawą. Jeśli nie jest to możliwe, osoba chcąca się rozwieść nadal może uzyskać rozwód. Konieczne jednak będzie ustalenie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
W swojej praktyce zetknęłam się z przypadkiem, kiedy strony zawarły związek małżeński, a po około roku doszło do ich faktycznego rozstania. Klientce nie zależało jednak na rozwodzie do czasu, kiedy dowiedziała się w urzędzie, że od tego zależy, czy otrzyma świadczenia i zasiłki. Wówczas pojawił się problem, ponieważ nie wiedziała, gdzie zamieszkuje jej mąż. Widziała go ostatni raz ponad 10 lat temu. Od tego czasu nie utrzymywała z nim żadnych kontaktów. Ostatecznie uzyskała rozwód, ale z uwagi na konieczność ustanowienia kuratora procesowego, postępowanie przedłużyło się o kilka miesięcy. Właśnie dlatego nie warto zwlekać z uporządkowaniem swoich spraw do ostatniej chwili.
Jakie dokumenty należy złożyć wraz z pozwem o rozwód?
Podstawowymi dokumentami są akta stanu cywilnego, które potwierdzają więzi rodzinne pomiędzy stronami oraz ich małoletnimi dziećmi. Do pozwu należy zatem załączyć skrócony odpis aktu małżeństwa. Koniecznie w oryginale. Załączenie kopii narazi Państwa na to, że Sąd wezwie do usunięcia braków formalnych. To wydłuży czas postępowania. Dokument należy wysłać w oryginale. Nie wystarczy tu kopia poświadczona przez pełnomocnika za zgodność z oryginałem. Jeśli małżonkowie mają małoletnie dzieci to potrzebne będą również ich skrócone akty urodzenia.
Warto załączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty od pozwu. Przyspieszy to znacznie odnalezienie dokonanej wpłaty, przez pracowników sekretariatu sądu.
Do pozwu załączamy również wszystkie dokumenty, które mają stanowić dowód w sprawie. Dokumenty te powinny być złożone w oryginale. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Adwokat lub radca prawny może potwierdzić kserokopię dokumentu za zgodność z oryginałem, wówczas taki dokument traktowany jest jak oryginał. Zgodnie z art. 4 ust 1b ustawy o adwokaturze, adwokat ma prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami. Poświadczenie powinno zawierać podpis adwokata, datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia. Jest to po prostu czynność techniczna, polegająca na tym, że adwokat wpisuje na kserokopii następujący zapis: „potwierdzam za zgodność z oryginałem, Poznań, dnia 18 marca 2020 r. Jan Kowalski adwokat”. Tak sporządzony dokument ma moc oryginału.
W ilu egzemplarzach składamy pozew o rozwód do sądu?
Sporządzając pozew o rozwód należny przygotować trzy egzemplarze pisma wraz z załącznikami. Dwa egzemplarze składa się do sądu. Pierwszy z nich – pozew wraz z oryginałami dokumentów jest dla sądu. Drugi – kserokopię oryginału, sąd po uzupełnieniu braków (o ile takie będą) wysyła do pozwanego. Trzeci egzemplarz jest dla osoby składającej pozew. Warto go przygotować i mieć przy sobie podczas rozpraw.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w sporządzeniu pozwu lub mają Państwo jakieś pytania zapraszam do kontaktu telefonicznego nr tel. 608 291 969 lub e-mail: sekretariat@kancelariawajs.pl
Katarzyna Wajs adwokat rozwodowy z Poznania