Zgodnie z art. 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnego żądania co do zaniechania orzekania o winie, Sąd ma obowiązek orzec czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. W praktyce Sąd może orzec, że winę ponosi jeden z małżonków, bądź oboje. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wiąże szereg konsekwencji z kwestią winy.
Jakie są zatem skutki orzeczenia o winie jednego z małżonków?
Zazwyczaj Klienci decydują się na rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy drugiego małżonka, kierując się chęcią poczucia gorzkiej satysfakcji. W wielu przypadkach jest to główna motyw domagania się takiego właśnie rozstrzygniecie. Pamiętać jednak należy, iż taki sposób rozwiązania małżeństwa niesie za sobą określone skutki.
Po pierwsze, ustalenie wyłącznej winy jednego z małżonków ma istotne znaczenie dla samej możliwości orzeczenia rozwodu. Co do zasady rozwód nie jest bowiem dopuszczalny, jeśli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego.
Po drugie, ustalenie wyłącznej winy jednego z małżonków ma znaczenie z punktu widzenia rozłożenia obowiązku alimentacyjnego. Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego nie może żądać od małżonka niewinnego alimentów. Z kolei małżonek uznany za niewinnego może w dużo prostszy sposób uzyskać, alimenty od małżonka wyłącznie winnego. Sąd zasądzi bowiem w takim przypadku alimenty, jeśli rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej. Małżonek niewinny nie musi jednak znajdować się w niedostatku. Sąd bada wyłącznie sytuację materialną małżonka w trakcie trwania małżeństwa i po jego ustaniu. Wystarczy udowodnić, że sytuacja materialna po rozstaniu pogorszył się. Co istotne obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony czasowo. Może on trwać, aż do śmierci małżonka niewinnego. Wygasa on dopiero w sytuacji, kiedy małżonek uprawniony do alimentów zawrze nowy związek małżeński.
Orzeczenie winy jednego z małżonków ma znaczenie również w kwestiach spadkowych. Ma to miejsce wówczas, gdy małżonek, który zmarł, jeszcze za życia złożył pozew, w którym domagał się rozwodu lub separacji z winy drugiego. Następnie w wyniku postępowania Sąd uzna, że żądanie to było uzasadnione. Wówczas małżonek uznany za winnego zostanie wyłączony od dziedziczenia.
Zawinione przyczyny rozwodu.
Rozwód może zostać orzeczony z wielu przyczyn. W orzecznictwie sądów najczęściej spotykanymi są: alkoholizm, zdrada małżeńska, porzucenie małżonka, brak wzajemnej pomocy, agresja, odmowa współżycia.
Jak przygotować się do rozwodu z orzeczeniem o winie?
Sąd orzeka rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków na podstawie przedstawionych w procesie dowodów. Mogą wśród nich znajdować się m.in. zeznania świadków, dokumenty, wiadomości SMS czy e-mail, nagrania, jak również dokumentacja pochodząca od prywatnego detektywa. Udowodnienie winy nie jest jednak takie proste jak się wydaje. W trakcie postępowania nie wystarczą bowiem jedynie nasze twierdzenia co do winy drugiego małżonka. Sąd nie będzie badał podanych faktów z urzędu. Do rozwodu trzeba się dobrze przygotować, ponieważ winę drugiego małżonka będzie trzeba udowodnić. W pierwszej kolejności należy jednak zastanowić się czy dowody jakie posiadasz są wystarczające. Każda sprawa wymaga bowiem indywidualnej oceny, czy dany dowód może coś wnieść do sprawy. Poza tym należy przygotować się na to, iż drugi małżonek nie pozostanie bierny. Zapewne będzie usiłował przerzucić winę za rozkład małżeństwa na Ciebie. Dobrze jest zatem zastanowić się jakich argumentów może użyć przeciwko Tobie, aby ustalić skuteczną strategią procesową. Jeśli Sąd uzna, że obie strony są winne to wyżej wskazane skutki rozwodu z orzeczeniem o winie nie będą miały zastosowania.
Jeszcze przed wytoczeniem sprawy rozwodowej warto pomyśleć o wynajęciu doświadczonego adwokata. Istotne jest bowiem ustalenie skutecznej strategii działania, która pomoże odnieść sukces na sali sądowej.
Katarzyna Wajs adwokat od rozwodów z Poznania